Sažetak projekta
Praćenjem EU RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed) sustava žurnog uzbunjivanja primjećena je značajna prisutnost mikotoksina u hrani za ljude i životinje. Smatra se da je od ukupne količine proizvedene hrane u svijetu 25% prehrambenih proizvoda, uglavnom biljnog podrijetla kontaminirano mikotoksinima. S obzirom na toksičnost mikotoksina od iznimne je važnosti kontrolirati njihovu prisutnost i količinu u hrani. Nakon što je dokazano da kao produkt biološke pretvorbe aflatoksina B1 u mliječnim žlijezdama sisavaca hranjenih krmom koja je sadržavala spomenuti aflatoksin B skupine, nastaje aflatoksin M1, koji je izoliran iz mlijeka i urina životinja, postoji zabrinutost oko ulaska mikotoksina u prehrambeni lanac čovjeka, ne samo kroz žitarice i proizvode od žitarica već i kroz meso, jaja, mlijeko i mliječne proizvode ako su životinje bile hranjene krmom kontaminiranom plijesnima koje sintetiziraju mikotoksine, ili samim mikotoksinima („carry over” efekt). Međutim, važno je napomenuti da još uvijek nisu pronađene točne, pouzdane i učinkovite strategije uklanjanja prisutnih mikotoksina u hrani i/ili krmivu te se stoga istraživanja mogućnosti uklanjanja mikotoksina mikrobnim kulturama i njihovim staničnim komponentama nameću kao moguća alternativa postojećim fizikalnim i kemijskim metodama detoksifikacije.
Cilj projekta je istražiti primjenu bakterija mliječne kiseline (BMK) izolirane iz tradicionalnih mliječnih proizvoda i stanične komponente kvasca (β- glukan) i mogući način uklanjanja dobivenog kompleksa s mikotoksinom iz mlijeka. Kako bi se ispitao utjecaj odabranih postupaka na kvalitetu mlijeka određivati će se i parametri kvalitete mlijeka: masti, bjelančevine, ugljikohidrati, laktoza. Cilj projekta je i potaknuti proizvođače mlijeka na kontinuirano praćenje AFM1 u mlijeku, budući da najveća odgovornost za kvalitetu i zdravstvenu ispravnost mlijeka leži na subjektima u poslovanju s hranom. Dobiveni rezultati pokazat će kako se primjenom BMK i β-glukana samostalno ili u kombinaciji može ukloniti AFM1 iz mlijeka ili svesti na propisane najveće dozvoljene količine (NDK).
Nadalje rezultati ovog projekta biti će od značaja proizvođačima mlijeka i mliječnih proizvoda, te resornim ministarstvima, zbog njihove primjene u svrhu smanjenja gospodarskih šteta koje nastaju prilikom kontaminacije mlijeka AFM1.